‘Kütahya’nın Göçmen Geri Gönderme Merkezine ihtiyacı yok’

837

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya’nın, Göçmen Geri Gönderme Merkezine ihtiyacı olmadığını, Murat Dağı’nda yapılacak altın arama faaliyetlerinin doğru olmadığını bildirdi.
MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Kütahya kamuoyunu meşgul eden Murat Dağı ve Eskişehir yolu üzerine kurulacak olan Gömen Geri Gönderme Merkezi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Erbaş, Gediz’in Murat Dağı’nda yapılacak altın arama faaliyetlerinin doğru olmadığını, bildirip Gediz Belediyesi’ne de konuyla ilgili yaptığı itiraza ilişkin teşekkür etti.
Alınan ÇED raporu sonrasında başlayan hukuki süreçlerin milletin menfaatlerine dönük olmasını dileyen Erbaş; “Meclis kürsüsünde de basın toplantılarında da ifade ettiğim gibi Murat Dağı gibi bir değeri siyanüre heba etmeyelim. Yaklaşık 600 sayfa gibi bir ÇED raporu var ve yeni bitmiş. Bu ÇED raporuna göre firma altın madeni çıkaracağını iddia ediyor. Sevindirici de bir haber aldım. Gediz ve Uşak Belediyesi konuyu mahkemeye taşıyor. Bu sürece dur dememiz lazım. Bu tür firmalar çıkaracakları madeni anlatırken o kadar iyi anlatırlar ki siyanürü hiçbir zaman anlatmazlar. Dünyada altın madeninin gittiği her yerde sıkıntı olur. Bir kez daha yetkililere sesleniyorum. Konu adalete intikal ettiği için gelecek nesillerin bize beddua etmesini engelleyelim. Bu işe duyarlı olan başta Gediz Belediyesi olmak üzere itiraz eden her gruba teşekkür ediyorum. Burası Uşak’ın su havzaları. Her iki ilimiz mahvolur. Bunun mücadelesini yapıp tarihe böyle geçmekte fayda var” diye konuştu.
Son günlerde vatandaşların tepkisini çeken Göçmen Geri Gönderme Merkezi’nin Kütahya’nın ihtiyacı olmadığına dikkat çeken Erbaş, devlet yatırımların farklı bir şekilde Kütahya’ya gelmesi gerektiğini söyledi. Erbaş, “Adı tam olarak bilinmese bile bir merkezin Kütahya’da kurulacağı kamuoyu gündemini meşgul ediyor. Kütahya’da bu kurulacak mı kanuni statüsü nedir tartışılıyor. Tabiî ki Kütahya’ya devlet yatırımı şart. Devletin Kütahya’ya elini uzatmasında fayda var” ifadelerini kullandığı konuşmasında şunlara değindi: “Biz Kütahya için bin maddelik bir iste hazırlasak bu konu ilk bine girmez. Ben buradan sağduyusuna inandığım, güvendiğim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da sesleniyorum. Alınmış bir karar var ise kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Bu karardan vazgeçme imkanı varsa Kütahya’nın sesi olarak ifade ediyorum ki bu işten vazgeçelim. Devletimizin şevkatli elleri buraya uzansın, yatırımlar gelsin ama bunun adı Kütahya Göçmen Merkezi olmasın. 3.5 Milyona yakın Suriyeli vatandaş var. Bizim bu kişileri burada nasıl tutacağız diye değil nasıl sağlıklı bir şekilde geri göndeririz bunu düşünmemiz lazım. Türk milletinin engin hoşgörüsü ile bu durumu idare ediyoruz ama bunu ne kadar sürdüreceğiz bilmiyorum. Bu göçmenler metropollerde yakalanıyorsa biz yakın bir il de değiliz. Bu feryadımızı duyarlar inşallah” ifadelerini kullandı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir