Mursi için gıyabi namaz

1483

Kütahya’da, hayatını kaybeden Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Ulu Cami’de gıyabi cenaze namazı kılındı.
GIYABİ NAMAZA YOĞUN KATILIM
Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar cenaze namazı önce yaptığı konuşmada, Muhammed Mursi’nin onurlu bir hayat yaşadığını belirtti.
Mursi’nin dik duruşuyla mümince bir tavır sergilediğini vurgulayan Hazırlar, şunları söyledi:
“Muhammed Mursi son anına kadar cihat nasıl yapılır bütün insanlara öğretti. Mahkeme salonlarındaki insanlara hep, ‘Biz savaş istemiyoruz, biz sadece insanlık için hayır istiyoruz. Barış ve esenlik istiyoruz’ diyerek tavrının haktan, hakikatten, adaletten, barıştan yana olduğunu ortaya koydu. O mahkemedeyken ve hapishanedeyken de Allah’ın kelamını okumaya devam etti. Onlara dedi ki, ‘Bize Allah yeter.’ O bütün insanlığa aslında sığınılacak yegane merciin Allah olduğunu öğretti. Bugün, mazlumun, mağdurun, hakkın ve hakikatin yanında olan Anadolu insanı da bu onurlu duruşu vefa ile anmak üzere gıyabi cenaze namazı kılıyor.”
Hazırlar, daha sonra cenaze namazı kıldırıp dua etti.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA
Hazırlar’ın kıldırdığı ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşın katıldığı gıyabi cenaze namazı sonrası Kütahya Sivil Dayanışma Platformu (KÜSİDAP) tarafından basın açıklaması yapıldı.
Platform adına açıklamayı okuyan Diyanet-Sen Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban, Mursi’ye rahmet dileyerek bütün Müslüman’ları birlik olmaya davet etti.
Yeni bir dünya mümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerinden başka bir seçenek olmadığını ifade eden Kocaçoban,
“Demokratik yollarla, yüzde 52 gibi bir oy almak suretiyle Mısır’a Cumhurbaşkanı seçilen merhum Mursi, demokrasi bir tarafa konularak, siyonizmin ve emperyalizmin desteğiyle gerçekleştirilen darbe ile görevinden alınmış ve darbeci general Sisi tarafından, avukatı ve ailesi ile bile görüşmesi yasaklanmış, izole edilmiş tek kişilik hücrede her türlü insani ihtiyaçtan mahrum bırakılarak yıllardır mahpus edilmiş ve sonucu önceden belli yargılamalara maruz bırakılmaktaydı.
Bu ağır şartlara, 67 yaşındaki vücudu dün mahkeme salonunda daha fazla dayanamayarak ruhunu Hakk’a teslim etti. Her ne kadar vefat sebebi kalp krizi olarak açıklansa da zalimlikte hiçbir sınır tanımayanların her türlü melaneti yapabilecekleri ortadadır. Bu bakımdan uluslararası camiadan gerçek ölüm sebebine ilişkin tahkikatın yapılması ile ilgili harekete geçilmesi buradan çağrımızdır” diye konuştu.
“BÜTÜN MÜSLÜMANLAR BİRLİK OLMALI”
İslam dünyasının neresine bakarsanız kan, savaş, katliam, idam” diyen Kocaçoban, açıklamasını şöyle sürdürdü: “En acısı da bütün zulümlerin, katliamların, yıkımların; emperyalistlerin önlerine attığı bir parça kemiğe meyleden içteki işbirlikçiler, satılmışlar ve hainler eliyle yapılmasıdır.
İslam dünyasının en büyük sorunu gafleti kadar içeride bir ur gibi büyüyen iş birlikçiler ve satılmışlardır. Darbecilere karşı Mısırlı Müslümanların Rabia meydanındaki mücadelesini eleştiren, diyalog adı altında teslim olmaya çağıran Müslümanların varlığı İslam dünyasının durumunu çok net ortaya koymaktadır.
Kendisine “hakkı ve adaleti ayakta tutma” vazifesi yüklenmiş ümmetin bu sessizliği, bu kayıtsızlığı İslam dünyasına dişlerini geçirmek için bekleyenleri maalesef ki cesaretlendiriyor. Biz buradan tüm Müslümanları uyanmaya, birlik olmaya, Hakk tarafında ölümüne durmaya, dünyanın geçici menfaatleri yerine Allah’ın büyük vaadleri konusunda gayretli olmaya, Mursi, Esma Biltaci kadar yiğit ve cesur olmaya davet ediyoruz. Yeni bir dünya mümkün diyenlerin seslerini ve güçlerini birleştirmeleri ve gürleştirmelerinden başka bir seçenek görünmemektedir.”
“MISIR HALKININ VE AİLESİNİN BAŞI SAĞ OLSUN”
Kocaçoban, sözlerini şu ifadelerle tamamladı: “Rabbim yiğitliğine, mücahitliğine, gayretine ve fedakarlığına şahitlik ettiğimiz Muhammed Mursi merhumun şehadetini kabul etsin. Uyuyan 1,5 milyarlık İslam ümmetinin uyanışına vesile kılsın. Rabbim inşallah Onu sevgili habibiyle beraber haşreylesin. Dualarımız onunla beraber. Ümmetin, Onunla aynı yolu yürüyen kardeşlerinin, Mısır halkının ve ailesinin başı sağ olsun.”
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir