‘Çocukluk anılarına Güzellikler katın’

944

Öğrencilere yaz tatilinde dinlenmenin yanında sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerine devam etmeleri tavsiyesinde bulunan Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, velilere de, “Çocuğunuzla birlikte bir çiçek dikin ve büyütün, sokak hayvanlarına su verin, birlikte yemek yapın, ip atlayın, beş taş oynayın, birlikte uçurtma yapıp oynayın, çocuğunuza çamaşır katlamayı ve ütü yapmayı öğretin” gibi tavsiyelerde bulundu.
102 BİN 345 ÖĞRENCİ KARNE ALACAK
Başyiğit, Kütahya genelinde 582 okulda öğrenim gören 102 bin 345 öğrencinin karnelerini alacağını, 7 bin 300 öğretmenin de onlarla birlikte yaz tatiline gireceğini söyledi.
Öğrencilerin yaz tatilinde dinlenmelerinin yanında kültürel, sportif ve sanatsal aktivitelere katılmalarını tavsiye eden Başyiğit, şunları söyledi: “Üniversite sınavlarına hazırlanacak öğrencilerimiz, değişik okullarımızda açılacak yaz kurslarına eğer isterlerse devam edebilirler. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığımızın çocuklarımızın yaz tatilinde neler yapabilecekleri ile ilgili bir etkinlik takvimi örneği var. Öğrencilerimiz ve velilerimiz hem bakanlığımızın hem de müdürlüğümüzün internet sitelerinden bu takvimi inceleyebilir, yaz tatilleri planlarına bunu da ekleyebilirler.”
SOSYAL ETKİNLİK KARNESİ DE VERİLECEK
Akademik karnenin yanında bu yıl ilk defa sosyal etkinlik karnelerini de vereceklerini aktaran Başyiğit, “Bu yıl ilk defa olarak öğrencilerimize karnenin yanında sosyal etkinlik karnesi de vereceğiz. Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında sosyal etkinliklere olan yatkınlıklarını, katılımlarını kayıt altına alıyoruz. Bu uygulama 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde gerçekleştirildi. Velilerimizin çocuklarımızın akademik başarılarının yanında bu karneye de dikkat etmelerinin faydalı olacağını söyleyebilirim” diye konuştu.
“ÇOCUKLARINIZI YARGILAMAYIN”
Velilere tavsiyelerde bulunan Başyiğit, “Çocuklarımızın karnelerinde zayıf dersler olabilir. Onlar çocuklarımızın akademik anlamda zayıf olduğu ders veya dersleri varsa bu derslerin telafisi olarak da bu yaz küçük çalışmalar yapabilirler. Bu durum onların hayatta başarısız olacakları anlamına gelmez. Çocuklarımızı bu anlamda yargılamasınlar, başkalarının çocuklarını kendi çocuklarıyla karşılaştırmasınlar. Çünkü her çocuk, her öğrenci kendi içinde bir değerdir. Bu yaz tatilinde bakanlığımız öğrenci ve velilerimiz için ek bir tatil takvimi örneği paylaştı. Bu paylaşımda güzel tavsiyeler var. Bunlardan bazıları ise şöyle: Çocuğunuzla birlikte bir çiçek dikin ve büyütün, sokak hayvanlarına su verin, birlikte bir yemek yapın, ip atlayın, beş taş oynayın, birlikte uçurtma yapıp oynayın, çocuğunuza çamaşır katlamayı ve ütü yapmayı öğretin” ifadelerini kullandı.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir