Kütahya Ormanlarında inceleme

1078

Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman Kütahya Ormanlarında incelemelerde bulundu.
Kütahya Valisi Ömer Toraman, Bölge Müdürü Adnan Kayım ile birlikte merkeze bağlı Kumarı köyünde bulunan, tarihte birçok medeniyete tanıklık eden ve 1000 yıllık olduğu tahmin edilen Türkiye’nin en yaşlı kestane ağacının da bulunduğu Kumarı Köyü ormanlarında incelemelerde bulundu.
Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereğince 1995 yılında “anıt ağaç” olarak tescil edilen 8 metre çap ve 25 metre yüksekliğe sahip olan kestane ağacında hatıra fotoğrafı çekilen Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman ve Bölge Müdürü Adnan Kayım daha sonra Endemik Tür Olan Censiyan Bitkisinin yayılış gösterdiği sahalarda incelemelerde bulundular.
Türkiye de doğal yayılış gösterip endemik olarak yetişen ve nadir yayılış gösteren bitki türlerinden biri olan Gentiana lutea da (Censiyan)’ın bulunduğu sahaları gezerek bilgiler alan Vali Toraman tıbbi değeri yüksek olan censiyan bitkisine dair yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Nesli tehlike altında olan bitki türlerinden biri haline gelen ve Türkiye’de sadece belirli alanlarda yayılış gösteren censiyan bitkisinin doğadan kontrolsüzce yapılan sökümlerin azalması ve muhafazasına katkıda bulunulması amacıyla yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu.
Demirciören üretim sahalarını da gezen Vali Toraman üretim çalışmalar hakkında da bilgiler aldı.
Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman’a; Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Cihan Köse, Kütahya Orman İşletme Müdürü Ali Rıza Erdem ve Kumarı Köyü Muhtarı İbrahim Arslandoğdu eşlik etti.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir