Konuşarak beyin ameliyatı

960

Beyin kanaması ve felç geçirmekte olan kadın hasta, beyin cerrahları tarafından ameliyata alındı. Durumunun da uygun olması nedeniyle hastada genel anestezi yerine lokal anestezi uygulanmasına karar verildi. Anestezi uzmanının yardımı ile ameliyat hasta uyutulmadan, bölgesel anestezi ile gerçekleştirildi. Başarılı geçen ameliyat sonrası hastanın kanaması boşaltıldı, felç durumu da kayboldu.
‘’HASTAMIZLA KONUŞARAK
AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRDİK’’
Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında olan Beyin Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Emre Aydın şunları söyledi: ‘’Lokal anestezi ile beyin ameliyatları yeni bir yaklaşım. Bu şekilde genel anestezinin yan etkilerinden korunmuş oluyoruz. Ayrıca ameliyat sonrasında hastalar daha erken iyileşiyor. Bu hastamızda lokal anestezi için uygun bir hastaydı. Biz de bu yöntemi kullanmaya karar verdik. Hastayla konuşup, psikolojik olarak hazırladık. Bu tür anestezi konusunda uzmanlaşmış bir anestezi hocamız ve klinik ekibimizle birlikte hastayla konuşarak ameliyatı gerçekleştirdik. Şu anda hastamızın sağlık durumu iyi.’’
‘’BÖYLE AMELİYATLARIN
KÜTAHYA’DA GERÇEKLEŞMESİ
BİZLER İÇİN BÜYÜK ŞANS’’
Konuyla ilgili konuşan hasta ise, “Hastaneye geldiğimde kolumda ve bacağımda güçsüzlük başlamış, konuşmam da bozulmuştu. Doktorlarım ameliyatımı gerçekleştirdi. Ameliyat esnasında uyanıktım ama hiçbir şey hissetmedim. Şu anda kendimi çok iyi hissediyorum. Ameliyattan sonra güçsüzlük ve konuşma bozukluğu tamamen düzeldi. Beni iyileştiren sağlıkçıların hepsine şükran borçluyum. Böyle ameliyatların Kütahya’da gerçekleşmesi bizler için büyük şans. Allah Devlet büyüklerimizden razı olsun.’’ diye konuştu.
KSBÜ BEYİN CERRAHİ KLİNİĞİ
ÖDÜLLER KAZANIYOR
Beyin Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Emre Aydın son olarak, ‘’ N&ITL, İnovatif Teknoloji Laboratuvarı’nda ekip arkadaşlarımız ile birlikte sonuçlandırdığımız üç boyutlu modelleme çalışmamız bu yıl Türk Nöroşirürji Derneği Prof. Dr. Hamit Ziya Gökalp Bilimsel Araştırma Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Ödülü kliniğimiz adına Öğretim Üyemiz Dr. İsmail Kaya, Ulusal Beyin Cerrahi Kongresi sırasında almıştır. Nöroşirürji Kliniği ve N&ITL olarak klinik ve bilimsel çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz.’’ dedi.

RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir