“Kütahya’nın potansiyeli daha fazla”

647

Kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin önemine dikkat çeken Vali Dr. Ömer Toraman, “Kütahya tarımdan sanayiye geçiş sürecinde ciddi mesafe kat etti ve bu yolda ilerlemeye devam ediyor. Kütahya’nın bu manada çok daha fazla potansiyeli olduğunu görüyorum” dedi.
Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulu 4. Toplantısı, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman başkanlığında, İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıya; Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Tavşanlı Kaymakamı Yüksel Kara, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Albayrak ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.
Vali Dr. Ömer Toraman’ın açış konuşmasıyla başlayan toplantıda, kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi konusunda yapılan ve yapılacak olan çalışmalar ele alındı.

“KÜTAHYA’NIN POTANSİYELİ DAHA FAZLA”
Kütahya’nın tarımdan sanayiye geçiş sürecinde ciddi mesafe kat ettiğini ve bu yolda ilerlemeye devam ettiğini belirterek kamu-üniversite-sanayi iş birliğinin önemine dikkat çeken Vali Dr. Ömer Toraman, “Kütahya’nın bu manada çok daha fazla potansiyeli olduğunu görüyorum. Dolayısıyla bu çalışmaların da bu potansiyelin değerlendirilmesinde faydalı olacağını ümit ediyorum. İnşallah bugün yapacağımız toplantı da bu amaca hizmet eder” dedi.

“SANAYİCİNİN YOLUNU AÇMALIYIZ”
Sanayicinin sorunlarının çözülmesi ve işlerinin kolaylaştırılması noktasında gayret gösterilmesi gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Sanayinin gelişebilmesi veya mevcut sanayi tesislerinin faaliyetlerini yürütebilmesi için de varsa karşılaştıkları zorluklar, engeller bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu manada da en çok muhatap oldukları, en çok destek alabilecekleri kamu kuruluşları. Öte yandan üniversiteden de bu iş birliği mekanizmalarıyla istifade etmeleri öngörülüyor” dedi.

“ÜNİVERSİTEDEN İSTİFADE ETMELİLER”
Üniversitedeki bilimsel potansiyelin sanayiye aktarılmasının öneminden de söz eden Vali Dr. Ömer Toraman, “Üniversitelerde üretilen bilgilerin sanayiye intikalinden tutun, sanayicinin, üreticinin karşılaştığı problemlerin bilimsel metot ve yöntemlerle çözülmesine kadar iki taraflı etkileşime açık bir şekilde üniversiteyle de ilişkileri öngören bir kurgu ile karşı karşıyayız. Şu anda yapmaya çalıştığımız da bunun bir parçası olacak. Sonuç itibarıyla kamu, üniversite ve sanayi iş birliği çok önemli bir başlık. Bunu ihmal etmemek ve benzeri faaliyetleri de ciddiyetle ele alıp sonuçlarını da geriye dönüp değerlendirerek ilerlemek lazım” ifadelerini kullandı.

“O GELMİYORSA BİZ GİDELİM”
KÜSİ çalışma grubunun sanayicileri belli aralıklarla ziyaret ederek yeniliklerden ve çalışmalardan haberdar etmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Dr. Ömer Toraman, “Sanayicimizin bir kısmı pek çok şeyden habersiz. Dolayısıyla onun kapısını çalıp, halini hatrını sormanız lazım. Sanayicimiz ne kadar çok ziyaret edilirse o kadar çok fayda sağlayacaktır” dedi.
Vali Dr. Ömer Toraman’ın konuşmasının ardından Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Albayrak, KÜSİ Revize Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında sunum eşliğinde bilgiler verdi.
Daha sonra KÜSİ Çalışma Grubu Üyesi ve İl Temsilcisi Dr. Öğretim Üyesi Ayhan Gün, Dumlupınar Üniversitesi KÜSİ çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Toplantı, KÜSİ hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesi amacıyla KÜSİ İzleme Komisyonu oluşturulması, KÜSİP, Avrupa İşletmeler Ağı ve İnovasyon Karnesi konusunda kurula bilgi sunulması, dilek ve önerilerin alınmasının ardından sona erdi.
MUSTAFA DEMİRBAŞ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir