‘Gazetecilik sevda işidir’

993

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı kapsamında AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, yerel basınla bir araya geldi. Gazetecilik mesleğinin önemine değinen Çetinbaş, gazeteciliğin bir sevda ve toplum sorunlarını dert edinme mesleği olduğunu söyledi.
Kütahya Gazeteciler Cemiyeti binasını ziyaret ederek gazetecilerle bir araya gelen Çetinbaş, Basın Bayramını kutladı. Gazetecilik mesleğinde ilk önce sevdanın ortaya koyulması gerektiğini vurgulayan Çetinbaş, “Bugün basınla alakalı meselelerin, problemlerin daha çok gündeme gelmesi, kendileri arasında veya toplumun diğer dinamikleri arasında daha çok dikkate alınması adına bu şekilde tesis edilmiş günler önemli. Bugün sansürün kaldırılması meselesiyle alakalı bir kutlama veya bayram diye tabir ettiğimiz bir gün. Ocak ayı içerisinde ise çalışan gazeteciler bayramı, ikisi de çok kıymetli, tebrik ediyorum. Gazeteciler cemiyetinde bulunmak beni her zaman memnun ediyor. Çünkü cemiyet vasıtasıyla yerel basının bir arada bulunması ve ortaya çıkacak birbirleri arasında veya diğer STK’larla, kurumlarla kurdukları ilişkilerle alakalı ortaya çıkacak sıkıntıyı, fitneyi, dedikoduyu kendileri bir araya geldiği için bir an önce ört bas edebilme hali söz konusu. Bu çok kıymetli bir şeydir. Küçücük bir mesele yanlış anlaşıldığında büyüye büyüye belki de çözülemez meseleler haline geliyor” dedi.
“GAZETECİLİK
DEDİĞİMİZDE İLK ÖNCE
SEVDAYI ORTAYA
KOYMAK LAZIM”
Daha fazla güçlenmek ve daha kaliteli olmak adına basının her zaman yanında olduğunu belirten Çetinbaş, “Belki biz gazeteci arkadaşlarımızı yerlerinde de ziyaret edip hal hatır sorabilirdik, cemiyette bulunmayı kendi adıma daha doğru buldum. Yerel basına baktığımızda il başkanlığımız dönemim boyunca yerel basını bugün olduğu noktadan daha kıymetli, değerli olması gerektiği kanaatindeyim. Elimizdeki imkânlarla daha güçlenmek ve daha kaliteli olmak adına ortaya koyduğumuz her projenin yanında olduğumu bilmenizi isterim. Çünkü bunlar tercih edilen mesleklerdir, çünkü bu tip meslekler toplumda algıyı oluşturabilen mesleklerdir. Her kim kanun koyucunun ortaya koyduğu ilkeler etrafında sadece oradan alınacak resmi birtakım gelirler vasıtasıyla bu işe meyil ettiyse büyük bir hata içerisindedir. Gazetecilik mesleği adına ise hem şahsına hem de meslektaşlarına ihanete varabilecek bir hal içerisindedir. Çünkü bu tavır, mesleğin kalitesini aşağı çekebileceği gibi toplum içerisindeki itibarını ve algısını da zedeleyecek bir unsur. Para kazanmazsanız hiçbir işi kazanamazsınız. Hemen arkasından kalite, ilgili işletmenin kriterleri, kendi duruşu, müşteri memnuniyeti, ürünün toplum tarafından ne kadar beğenildiği, bu vesileyle hem sahiplerinin hem de çalışanların elde ettiği mutluluk ve itibar, bunlar önemli meseleler ama bütün bunların yanı sıra gazetecilik dediğimizde ilk önce sevdayı ortaya koymak lazım. Ne sevdası? Gazetecilik mesleğine olan sevgi ve sevda. Dert koymak lazım. Ne derdi? Memlekete duyulan dert. Sevgi koymak lazım. Ne sevgisi? Kütahya’nın çocuklarına duyduğumuz sevgi. Bunların hepsi bir araya gelirse kişi mutlu olur. Ticari bir kazanç elde etmek günü birlik mutluluklar sağlar ama toplamda şehre bir fayda oluşturabildiğimizi gördüğümüzde o zaman bir haz olur insanın içerisinde. Bu daha kıymetlidir.” Dedi.
“ALGININ GERÇEK
OLANLA ÖRTÜŞMESİNİN
YOLU BASINDAN
GEÇİYOR”
Çetinbaş, çalışma şartlarının son derece zor olduğunu söyleyerek, “Belki sosyal medyayla, internet medyasıyla mücadele etmenin hiçbir dönemde olmadığı kadar sıkıntılı ve zor. Çünkü kuralsız, ilkesiz bir mecra. Dedikodunun aniden yayılabileceği ve karşılığında hesap sorulmayan bir mecrayla, yazılı basınla, matbaayla, muhabirle, ajanslarla yaptığımız anlaşmalarla mücadele etmek çok zor olsa gerek. Daha etkili, binlerce insana ulaşıyor, biz hâlbuki kaç tane gazete basabiliyoruz diyorlar. Ben bunlara katılmıyorum. Çünkü az okunabilir, az insana ulaşılabilir ama görevini ve sorumluluğunu yerine getiriyor. Hadiseye diğer taraftan bakarsak, sosyal medya kahramanları bugün varlar, yarın yoklar. Var oluş sebepleri; insanları fütursuzca, sebep sonuç ilişkisini düşünmeden, elde ettiği bilginin doğru olup olmadığına bakmadan kendi kişisel piyarları adına vur gitsin, patlat gitsin, yaz gitsin diye düşünülüyor. O zaman herkesin sayfası kendi gazetesi midir? Sosyal medyaya siz bugün bir mutluluk haberi yayınladığınızda çok beğeni ya da ulaşım sayısında çok büyük rakamlar göremezsiniz fakat bir insanla alakalı belki de iftira olan bir hadiseyi oradan vurduğunuzda bu sayının on katına ulaştığını görüyoruz. Temiz toplum adına bunu çok sakıncalı bulunuyorum. algının gerçek olanla örtüşmesinin yolunun basından geçtiği kanaatindeyim.” Diye konuştu.
“MESELE BASKI
YAPARAK İŞ YAPMAK
DEĞİL, SEVGİ KATARAK
İŞ YAPMAK”
Bütün cemiyet üyelerine yayın hayatında başarılar dilediğini ifade eden Çetinbaş, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Cenab-ı Allah mahcup etmesin. Girdiğimiz her cafede, restoranda, mağazaların tamamında ve fabrikalarda masanın üzerinde duran bir gazete olmalı. Bunu bazı iller başardı. Ulusal tirajlı gazetelerin Ege bölge ekleri veya belirli finanslarla şehir eklerinin aynı şey olmadığını bilmek lazım. Birisinin bir köşe yazarını takip ediyor olması gerekir. Sabah gazeteye bakıp benim fotoğrafım yok deyip atan adamın ne kadar değer verdiği de tartışılır. Ama bu her gün yoksa bana bir tepki mi var demek doğal bir sonuçtur. Bu fotoğraflara bakarak gazetelerin çalışmasını ve aboneliklerini iptal etmeye kalkarsak şayet, o zaman vesikalık fotoğraflarımızı verelim, protokol sırasına göre basıverin noktasına geliriz. Bunu siz kabul ederseniz toplum kabul etmez, bu trajikomik meseleyi yapsak hepimiz toplum huzurunda sınıfta kalmış oluruz. Mesele baskı yaparak iş yapmak değil, sevgi katarak iş yapmak. Herkesin herkesle anlaşması mümkün değildir. Geçmişte gazeteciler üzerine baskı yapıldığını gördük. Sonu; bu fayda eder bir şey değil. Gerek televizyonla gerek gazetelerle konuştuğumda şu soruyu sorunuz, şunu sormayınız demedim. Her şeyi sorabiliriz, konuşabiliriz. Böyle rahat hareket etmek gerektiği kanaatindeyim. Şehrimiz adına bu yeni dönemde yeni Türkiye’nin inşasının fiilen başladığı, bürokrasi kurumlarında, bakanlıklarda yapılan fiili değişiklikler başladığı bu dönemde Kütahya’nın da buradan alacağı faydayı en yükseğe taşımak hepimizin görevi. Gayret edeceğiz, çalışacağız” dedi.
HABER MERKEZİ
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir