Dudak kanserinden ameliyatla kurtuldular

883

Kütahya’da yaşayan ve dudak kanseri teşhisi konulan Ahmet Çanak ve Haydar Çakmak, yapılan başarılı ameliyatlarla sağlıklarına kavuştular.
Ağız çevresinde oluşan yaralardan dolayı Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran Ahmet Çanak (74) ve Haydar Çakmak’a (70), yapılan testler sonucunda dudak kanseri teşhisi konuldu.
DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Cüneyt Kucur, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanak ve Çakmak’ın kendilerine başvurduklarını ve tanılarının alındığını belirtti.
Her iki hastanın ağız çevrelerindeki yaraların kanserli tümör olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Kucur, şunları söyledi:
“Ahmet bey ve Haydar beyde ilerlemiş dudak kanserleri vardı. Boyunlarında da şüpheli yayılma vardı. Kliniğimize başvurarak tanılarını aldılar. İlk geldiklerinde “Acaba kanser tedavi edilebilir mi?” şeklinde tereddütleri vardı. Çok şükür iki hastamıza da hastanemiz bünyesinde bu ameliyatları yaptık. Ameliyatlarımızda aynı zamanda boyunlarındaki lenf bezlerini temizleme imkanımız oldu. Tevafuk iki hastamız da aynı dönemde ameliyat oldular. Ameliyatlarımızın her biri yaklaşık 4 ile 6 saat sürdü. Hastalarımız şu anda hastalıktan tamamen kurtulmuş durumdalar. Yeme, içme ve günlük hayatlarına çok rahat devam edebiliyorlar. Hastalarımızı bundan sonra da takiplerini yapacağız. İnşallah sıkıntı olmayacak ama olması halinde her türlü tedavisini burada yapma imkanımız var.”
Bu tür yaraları ve rahatsızlıkları olanların mutlaka en kısa zamanda hastanelere başvurmaları çağrısında da bulunan Kucur, “Bu hastalık ilerlemiş olsa bile hastalarımızın ümitsizliğe kapılmadan hastaneye gelmeleri çok önemli. Bir gün önce gelmeleri bile çok önemli. Çünkü her geçen gün hastalığın yayılma riski artıyor. O zaman da tedavi biraz zorlaşıyor. Hastalarımız kesinlikle ümitsizliğe kapılmasınlar. Hastaların iyileşmeyen yaraları olduğunda ya da yaraların durup dururken kanamaya başladığında hastanemize gelip teşhislerini almalarını tavsiye ediyorum.”
Yapılan operasyondan son derece memnun olduğunu ve doktoruna teşekkürlerini sunan Ahmet Çanak, bu tür sıkıntıları olanların bir an önce tedaviye gelmelerini tavsiye ettiğini ifade ederken Haydar Çakmak da durumunun çok iyi olduğunu söyledi.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir