SAĞLIK KENTİNE SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ

1001

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde bulunan tıp fakültesi ve bazı sağlık birimleri üniversite bünyesinden ayrılarak yeni ve tam kapsamlı Sağlık Üniversitesi olarak hizmet verecek.
“SAĞLIK KENTİNE SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ”
AK Parti Kütahya milletvekilleri konuya ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, Kütahya’nın sağlık kenti olarak yeni bir hedef belirlediğini ve bu doğrultuda çalışmaların başladığını belirtti.
“Sağlık Kenti” hedefi için sağlık temalı bir Üniversite’nin büyük bir yararı olacağı düşüncesi ile bu konuda proje hazırladıklarını dile getiren milletvekilleri, şunları kaydetti: “Gerek Sayın Cumhurbaşkanımız gerekse de Sayın Başbakanımızın Kütahya ziyaretlerinde kendilerine arz ve talep ettik. Daha sonrasında Yüksek Öğretim Kurumu nezdinde toplantılar gerçekleştirdik ve projemizi teknik olarak tartışma fırsatı bulduk. Projemiz hükümetimizin Yüksek Öğrenimde ihtisaslaşma, nitelikli odak merkezler oluşması, bölgeye ve ülkeye daha çok katma değer sağlama politikaları ile de tam olarak uyuşmaktaydı. Sonuçta şehrimize Kütahya Sağlık Üniversitesi isminde yeni bir Devlet Üniversitesi kurulması teklifinin de yer aldığı hükümet tasarısı bugün itibarıyla TBMM’ye sunuldu. Milli Eğitim Komisyonundan geçmesi ile birlikte önümüzde ki hafta genel Kurulda görüşülmesi ve yasalaşması bekleniyor. Şimdiden MEB Komisyonu üyelerimiz ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin değerli üyelerinin bu taslağa destek vermelerini bekliyor ve talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.
KENDİ ALANINDA İLK OLACAK
Milletvekillerinin ortak açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemizde şu ana kadar sağlık temalı olarak Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi isminde tek bir Üniversite mevcuttu. Kütahya Sağlık Üniversitesi bu anlamda bir ilk olma özelliğini de taşımış olacak. Yeni Üniversite genel sağlık alanlarının yanı sıra yaşlı sağlığı, rehabilitasyon, spor ve sağlık, sağlık ve kaplıca turizmi, sağlık teknolojileri ve mühendisliği alanlarında ihtisaslaşma ve mükemmellik merkezleri olma açısından önemli bir altyapı oluşturacak, bölgemize önemli bir katma değer sağlayacaktır.
Yeni Sağlık Üniversitesi AK siyasetin Kütahya’mız için bir mihenk noktası olacak
özellikte en kalıcı ve değerli hizmetlerinden birisi olarak tarihe geçecektir. İradesi ve desteği
ile yeni Üniversitemizin kurulmasına sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip
Erdoğan’a hemşehrilerimiz adına minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Projemizi dinleyen,
önünü açan, en geniş şekilde desteğini gördüğümüz Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a,
başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz olmak üzere tasarıda imzası olan ve destek
vermiş kabinemizin tüm bakanlarına, YÖK başkanımız ve yönetimine, emeği geçen tüm
bürokratlarımız, danışmanlarımıza teşekkür ederiz. Kütahya’dan projemize destek veren
siyasi çevreler, sivil toplum kuruluşları ve aziz halkımıza minnettarız. Yeni Üniversitemiz
şimdiden milletimize, Kütahya’mıza, ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı hizmetlere vesile
olsun, hayırlı uğurlu olsun.”
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir