Anaokulunda öğrenci ve veliler için sanat atölyesi

944

Kütahya’da bir anaokulunda hazırlanan proje kapsamında öğrenci ve veliler ilk defa çini ve seramikten objeler yapmanın heyecanını yaşıyor.
Akkent Mahallesindeki Toplu Konut İdaresi Anaokulunda, öğrencilere Kütahya çini ve seramiğini öğretmek amacıyla “Geçmişten Geleceğe Uzanan Eller” projesi hazırlandı.
Projenin uygulanabilmesi için okul içerisinde bulunan atıl vaziyetteki bir bölüm sanat atölyesine dönüştürüldü.
“Marifetli Eller Sanat Atölyesi” adıyla faaliyete geçirilen alanda seramik öğretmeni Şaziye Aykut’un önderliğinde hem anaokuluna devam eden öğrenciler hem de öğrenci anneleri çini ve seramikten objeler ve ürünler yapmayı öğreniyor.
Proje hakkında bilgi veren okul müdürü İbrahim Dalkılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kütahya’nın değeri olan çini ve seramiği öğrenci ve velilere tanıtmak, çini ve seramiğin üretimini onlara öğretmek amacıyla “Geçmişten Geleceğe Uzanan Eller” projesini hazırladıklarını belirtti.
-“Öğrencilerimizin yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini amaçlıyoruz”
Projeyi, Kütahya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün onayıyla ve Kütahya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün desteğiyle hayata geçirdiklerini dile getiren Dalkılınç, şöyle konuştu:
“Buradaki asıl amacımız, öğrencilerimizin Kütahya’mızın değeri olan çini ve seramiği yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak. Öğrencilerimiz burada çini ve seramiğe bizzat dokunarak onları hazırlıyorlar, boyuyorlar. Öğrencilerimiz, evlerinde kullandıkları çini, seramik malzemelerinin nasıl yapıldığını burada uygulayarak kendileri yapıyorlar. Öğrencilerimizin dışında velilerimiz de sanat atölyemizden yararlanıyorlar. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden almış olduğumuz destekle velilerimiz de burada çini ve seramiği öğreniyorlar. Öğretmen, öğrenci ve veliler olarak hepimizi burada Kütahya’mızın bu değerini yaparak ve yaşayarak öğreniyoruz.”
Dalkılınç, projeyle Milli Eğitim Bakanlığının “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçi Ödüller” yarışmasına da başvuracaklarını sözlerine ekledi.
Projede görev almanın mutluluğunu yaşadığını belirten seramik öğretmeni Şaziye Aykut da, öğrenci ve velilere seramikten obje yapımını öğretmeye çalıştığını söyledi.
Projenin, hem çocuklar hem de veliler tarafından ilgi gördüğünü aktaran Aykut, “Burada, çini ve seramiği öğrencilerimize öğretirken bunu eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz. Kütahya’mızda nelerin üretildiğini ve ilimiz insanının ana geçim kaynağının neler olduğunu öğrencilerimize vermek istiyoruz. Çocuklarımız kendileri bir şeyler öğrettikleri zaman bundan inanılmaz keyif alıyorlar. Onların mutluluğunu paylaşmak bize yetiyor. Aynı şekilde velilerimize de bu alanda kurs veriyoruz. Onlar da buradan seramikten obje yapmayı öğreniyorlar.”
Öğrencilere sınıf içi eğitimin yanı sıra farklı alanlarda da eğitim vermeye çalıştıklarını kaydeden anaokulu öğretmeni Zeynep Gök ise, çocukların proje sayesinde hem yörelerinin ürünlerini tanıma fırsatı yakaladıklarını hem de seramik üretimiyle küçük kas gruplarının gelişimine de katkı sağladıklarını söyledi.
Proje kapsamında kursa katılan öğrenci velisi Çilem Ardıç da, Kütahyalı olmadığını, ancak çini ve seramik yapmaya merakı olduğu için kursa katıldığını ve seramikten çeşitli objeler üretebilmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı.
Öğrenciler de yaptıkları çalışmaları anlatarak seramik üretip boyarken çok eğlendiklerini ifade etti.
RAMAZAN DOĞAN
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir