Maden sahasına ağaçlandırma çalışmaları

2336

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından maden sahalarının yeniden tabiata kazandırılma çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, maden sahalarının işletme sonrası ıslah edilerek tabiatın onarılması faaliyetlerinin Emet Bor İşletme Müdürlüğünde yapılan Ar-Ge çalışması ile başladığını belirtti.

Emet Bor İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan madencilik faaliyetlerinden sonra meydana gelen olumsuzlukların giderilmesi için çalışmalara başlandığını dile getiren Kayım, şunları söyledi: “Zarar gören tabi dengenin mümkün olduğunca iyileştirilmesi ve rehabilitasyonunun yapılması amacı ile bozulan sahanın tekrar doğaya kazandırılması için ortak çalışmalar başladı. Emet Eti Bor İşletmesi tarafından bor madeni çıkarılarak işletme sonrası rehabilite edilmesi gereken sahalarının ağaçlandırma çalışmalarında, bor ve arseniğin zararlı etkilerinden dolayı güçlükler yaşanmakta. Bu sahalarda hangi türlerde ağaçlandırma yapılmasına karar vermek için yaklaşık 2 hektar alanda Ar-Ge çalışması yapıldı.”

Kayım, yapılması planlanan ağaçlandırma çalışması ile sahaya karaçam, badem, ceviz, dut ve akçaağaç gibi değişik türlerden fidanların dikilerek, zaman içerisinde fidanların gelişimi izleneceğini de sözlerine ekledi.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir